ESG standardi su nešto što će i kompanije u Bosni i Hercegovini morati primjenjivati ukoliko žele biti konkurentne na tržištu.
Mnogi su čuli za termin ESG, ali ne znaju ili nisu sigurni šta on znači. Sam termin ESG je skraćenica za okolišno, društveno i korporativno upravljanje i predstavlja skup standarda koji usmjeravaju poslovne politike kompanija ka održivom razvoju, društvenoj odgovornosti i korporativnom upravljanju. ESG standardi su nešto što će i kompanije u Bosni i Hercegovini uskoro morati početi primjenjivati, ukoliko žele biti konkurentne i uopšte opstati na tržištu.
ESG kriterijumi su u Evropi postali standard u poslovanju. Kod nas je o ovom pitanju najdalje odmakao finansijski sektor, jer cijena kapitala koji povlače iz Evropske unije zavisi upravo od stepena primjene ESG kriterijuma. S tim u vezi finansijski sektor povoljno kreditira korištenje obnovljivih izvora energije u firmama, kao i u domaćinstvima. Akcenat je i u odnosu prema ranjivim kategorijama društva.
ELMA ZUKIĆ, ravnateljica Udruge mikrokreditnih organizacija u BiH AMFI “Jako smo aktivni na temu upravljanja, posebno kada su u pitanju ranjive kategorije kao što su žene, mladi, pa i organizacije koje se tek osnivaju, Start Up, manjine u bilo kom obliku ili oni koji se osjećaju drukčije”.
Privrednici, naročito oni izvozno orijentisani prema Evropskoj uniji, već odavno znaju za nužnost primjene ESG standarda, jer to od njih zahtijevaju evropski partneri. U Privrednoj komori Federacije Bosne i Hercegovine ističu da zadnjih nekoliko godina intenzivno rade na edukaciji domaćih kompanija kada je riječ o ovom pitanju.
MIRSAD JAŠARSPAHIĆ, predsjednik Gospodarske komore FBiH: “Jedna od tema su ESG principi, načini primjene, načini izvješatavanja, prednosti koje donose. Jer ako je to uslov za zadržavanje postojećih pozicija u globalnim lancima snabdjevanja ili još šansu za pomjeranje onda je to sigurno velika stvar i benefit”.
Benefiti primjene ESG standarda su brojni.
MILOŠ GRUJIĆ, ekonomski analitičar: “Oni koji budu poštovali ta načela mogu već sada da očekuju nižu kamatnu stopu na kredit, što znači da će imati nižu cijenu kapitala i moći će da dobiju jeftinija sredstva za rast i razvoj, što je prvi negdje benefit. Druga stvar je što se nastoji već da se smanji emisija štetnih gasova, da se smanji potrošnja energije i da se negdje čuva planeta na dugi rok. Znači čitavo društvo će imati koristi od poslovanja u skladu sa tim principima”.
Postoje i negativni efekti neprimjenjivanja ESG kriterijuma. U prvom redu to su skuplji krediti, mogući dodatni carinski nameti, pa čak i bojkot kompanija koje ih ne primjenjuju.
EDIN GLOGIĆ, dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta FINRA Tuzla: “Strane kompanije, veliki trgovački lanci, oni posluju na principima održivosti i primjenjuju ESG kriterije u svom poslovanju i onda vjerovatno neće željeti da posluju sa kompanijama iz BiH koje u svom poslovanju nemaju principe.”
Brojne evropske zemlje su zakonski regulisale primjenu ESG kriterijuma. Ukoliko što prije, naše vlasti to ne učine, nego prepuste da svako radi po svom nahođenju, ne piše nam se dobro. A koliko je bitan ESG, najbolje ilustruje podatak da investicije po ovim standardima u svijetu trenutno iznose 40, a da bi do kraja iduće godine trebale iznositi čak 50 triliona dolara.