Veliki je izazov kontinuirano unapređivati regulativu i efektivne podsticajne mjere, kako bi pored viših ciljeva koje želimo postići u segmentu energetske tranizicije i zaštite naše okoline, omogućili i direktne pogodnosti i koristi za sve one koji se uključe u ovaj proces, a prvenstveno za domaćinstva.
U tom smislu, mikrokreditne organizacije imaju priliku i zakonsku mogućnost za takvo djelovanje. Mikrokreditni sektor već duži niz godina radi na tome, kroz pružanje direktne podrške građanima u smislu finansijskih i nefinansijskih usluga namijenjenih unapređenju energetske efikasnosti. Da bi se ta podrška značajno unaprijedila, potreban je kvalitetan i afirmativan zakonski okvir, kao i prepoznavanje potencijala mikrokreditnog sektora od strane nadležnih vlasti, kao važnog alata za podršku energetskoj tranziciji domaćinstava u BiH.
No, kada je u pitanju energetska tranzicija, uprkos svim benefitima koje donosi svima, to nije aktivnost bez određenih rizika, kako za krajnje korisnike, tako i za finansijere. Da bi kvalitetno upravljali ovim rizicima, mikrokreditne organizacije ne moraju samo pažljivo procijeniti svakog klijenta, već moraju pratiti i ostale eksterne rizike i razviti sveobuhvatan plan upravljanja rizicima. Svjedočimo energetskoj krizi uzrokovanoj ratom u Ukrajini, ali pored eksternih, prisutni su i tehnološki i reputacijski rizici vezani za finansiranje energetske efikasnosti. Mikrokreditne organizacije odlično upravljaju rizicima uz pomoć i podršku partnera u ovim projektima. Kada je u pitanju regulatorni rizik, koji je možda u ovom momentu i najznačajniji, mikrokreditne organizacije, kao ni ostale finansijske institucije, ne mogu upravljati njime. Potreban je kontinuiran dijalog između svih nivoa vlasti, domaćih i stranih finansijskih institucija o promjenama u regulatornom okviru i njihov uticaj na domaćinstva, koja su već investirala u mjere energetske efikasnosti ili planiraju to uraditi uskoro.
Upravo zbog višedecenijske uloge u podršci stanovništvu sa niskim primanjima, mikrokreditne organizacije su u sjajnoj poziciji podržati domaćinstva u procesu energetske tranzicije koja je neizbježna za sva domaćinstva, a posebno energetski siromašno stanovništvo.
Mikrokreditni sektor se pokazao kao bitan i efikasan u procesu energetske tranzicije, a posebno u slučaju domaćinstava i mikro biznisa. Kao vrlo agilan i pokretan sektor može zaista učiniti puno za energetsku tranziciju, jer sa svojim dosadašnjim iskustvom i stečenim znanjem može dosegnuti do velikog broja klijenata koji sa relativno malim investicijama mogu ostvariti značajne uštede te doprinijeti zdravijem okuženju.
Kroz grantove, subvencionirane kreditne linije, partnerski odnosa u projektima energetske tranzicije itd., vladine institucije, nevladin sektor i razvojne agencije mogu iskoristiti potencijal mikrokreditnog sektora da implementiraju projekate usmjerene na energetsku tranziciju domaćinstava i dekarbonizaciju.